تفاوت بین رزومه و CV چیست؟


در حالی که هر دو رزومه و CV برای فرصت های شغلی کار می کنند (و حتی برخی از کارفرمایان و کارشناسان استخدام این دو را اشتباه می گیرند)، باید توجه داشت که تفاوت هایی بین این دو وجود دارد. که آنها را از یکدیگر متمایز می کند.

ایران کرفس - بهار

در این مقاله، تفاوت های بین رزومه و رزومه، مواردی که باید در هر کدام گنجانده شود و زمان استفاده از هر کدام را توضیح خواهیم داد. این محتوا به شما کمک می کند تا از هر یک از این دو برای به دست آوردن شغل مورد نظر خود استفاده کنید.

تفاوت بین رزومه و رزومه

تفاوت بین رزومه و رزومه در طول، محتوا و هدف این دو است. در واقع شما باید بسته به شغلی که برای آن درخواست می دهید یکی از این دو مدرک را انتخاب کنید.

رزومه باید مجموعه ای مختصر و مفید از تجربه کاری، مهارت ها و صلاحیت های حرفه ای شما باشد که باید کاملاً با شرح شغلی که درخواست می کنید مرتبط باشد. در مقابل، CV یک سند کامل از صلاحیت ها و دستاوردهای حرفه ای و تحصیلی شما خواهد بود. برخی از تفاوت های اصلی بین رزومه و رزومه شامل موارد زیر است:

طول رزومه و رزومه

از آنجایی که نوشتن یک رزومه حرفه ای فقط مهارت ها و توانایی های شما را برای یک نقش خاص پوشش می دهد، معمولاً باید فقط یک یا دو صفحه باشد. اما محدودیتی برای تعداد صفحات یک رزومه وجود ندارد و حتی از اکثر رزومه ها طولانی تر است، زیرا شامل اطلاعات بیشتر و توضیحات دقیق تر در مورد دوره ها، تحقیقات، مقالات منتشر شده یا ارائه است.

سابقه کار یا نوع شغل

رزومه ها بیشتر برای به دست آوردن شغل در دانشگاه و تحقیقات استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر قصد دارید برای شغل یک استاد دانشگاه درخواست دهید، رزومه شما می تواند تمام کارهایی که در طول تحصیل و فعالیت های دانشگاه انجام داده اید را پوشش دهد و نمایش دهد و شانس شما را برای استخدام در رزومه افزایش دهد. اما رزومه اغلب هنگام درخواست برای مشاغل در بخش خصوصی یا دولتی استفاده می شود که اغلب به عنوان مشاغل صنعتی شناخته می شود و دقیقا برعکس مشاغل دانشگاهی است.

بیشتر بخوانید:

موقعیت جغرافیایی

در برخی از نقاط جهان مانند انگلستان، نیوزلند و بخش‌هایی از اروپا، کارفرمایان از عبارت CV برای توصیف رزومه استفاده می‌کنند و اصلاً از عبارت «رزومه» برای یک سند بازاریابی شغلی استفاده نمی‌کنند. در آفریقای جنوبی، استرالیا و هند، اصطلاحات CV و رزومه اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. اما در ایالات متحده رزومه و رزومه بسیار متفاوت است و برای اهداف متفاوتی استفاده می شود. در ایران اکثر کارفرمایان رزومه و رزومه را با نام رزومه می شناسند و در واقع چند سالی است که معنا و مفهوم آن برای برخی افراد متفاوت است.

ساخت رزومه آنلاین با رزومه ساز ایران تلنت

CV چیست؟

CV (لاتین به معنای رزومه) یک سند مفصل و جامع است که به طور مفصل سیر دستاوردهای علمی و حرفه ای افراد را شرح می دهد. شرح رزومه معمولاً به ترتیب زمانی انجام می شود و معمولاً با لیستی از سوابق کاری، مدارک تحصیلی و سوابق تحصیلی شروع می شود. در حالی که هیچ الزامی برای اندازه و طول یک CV وجود ندارد، معمولاً سه تا ده صفحه طول می کشد و برخی افراد حتی آن را طولانی تر می کنند. به طور کلی، هرچه تجربه بیشتری داشته باشید، رزومه شما طولانی تر خواهد بود.

تفاوت بین رزومه و رزومه

بیشتر بخوانید:

چه چیزی در CV گنجانده شده است؟

به طور معمول، شما سابقه شغلی و همچنین تحصیلات، جوایز، افتخارات، بورسیه ها، پروژه های تحقیقاتی یا دانشگاهی و مقالات منتشر شده خود را در CV خود درج می کنید. همچنین می توانید فعالیت های حرفه ای، کار در دانشگاه ها و مراکز آموزشی، توضیحات پایان نامه و یکی از پروفایل های شخصی خود را در CV بگنجانید که تمام مهارت ها و دانش شما را نشان می دهد.

رزومه چیست؟

رزومه سندی است که سابقه کاری، مهارت ها و تحصیلات شما را خلاصه می کند. این اصطلاح از کلمه فرانسوی resumé گرفته شده است که به صورت خلاصه یا چکیده ترجمه می شود.

تفاوت بین رزومه و رزومه

آنچه باید در رزومه گنجانده شود

یک رزومه معمولاً شامل یک بیانیه حرفه ای یا «خلاصه»، یک بخش مهارت ها، و شرح مختصری از دستاوردهای شغلی اخیر مرتبط با شرح شغل است که به ترتیب زمانی معکوس، از آخرین شغل شما شروع می شود.

همچنین می توانید سوابق تحصیلی، دستاوردها و پروفایل های حرفه ای خود را نیز درج کنید. اگر تجربه حرفه ای کمی دارید یا اصلاً تجربه ندارید، می توانید دوره کارآموزی مرتبط یا پروژه های شخصی خود را در رزومه خود ذکر کنید.

زمان استفاده از رزومه و رزومه

اگر مطمئن نیستید که کدام یک را برای کارشناس استخدام یا کارفرمای احتمالی خود بفرستید، این سوالات را از خود بپرسید:

برای چه نوع شغلی درخواست می دهید؟

اگر برای شغلی در دانشگاه، به ویژه به عنوان استاد، استادیار یا محقق در مدرسه یا دانشگاه درخواست می دهید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که رزومه خود را فهرست کنید. برخی از موسسات دستورالعمل هایی برای مواردی که باید در رزومه گنجانده شود، دارند، بنابراین حتماً از مدیر کالج یا مدرسه خود در این مورد بپرسید تا فرمت صحیح را برای آنها تهیه و ارسال کنید.

آیا این شرکت سنتی است یا مدرن و به روز؟

فرمت استاندارد رزومه برای مشاغلی غیر از دانشگاه، رزومه است، اما شرکت ها و کارفرمایان هستند که به دنبال اطلاعات و اطلاعات بیشتر در مورد کارجو هستند و تعداد صفحات توضیحات برایشان مهم نیست. برای این مواقع می‌توانید از رزومه استفاده کنید، اما به خاطر داشته باشید که تعداد شرکت‌ها بسیار کم است و کارفرمایان و کارشناسان استخدام حداکثر زمان لازم برای مطالعه اولیه رزومه خود را برای جویندگان کار 15 ثانیه می‌دهند.

اگر در مورد ارسال رزومه یا رزومه خود شک دارید، برای توضیح با استخدام کننده یا مدیر استخدام تماس بگیرید.

اگر رزومه دارید و کاری برای ایجاد رزومه انجام نداده اید یا برعکس، از همین امروز شروع کنید و سعی کنید هر دو کپی از سند بازاریابی خود را آماده داشته باشید.