آموزش گام به گام تایپ کسری در Word با 6 روش آسان و سریع – آکادمی کاپریلا


چگونه می توانیم کسری را در Word تایپ کنیم؟ آیا برای تایپ کسر در مایکروسافت ورد باید از روش ها یا ابزار خاصی استفاده کنیم؟ مایکروسافت ورد یکی از بهترین و ساده ترین نرم افزارهایی است که برای تایپ انواع متن استفاده می شود، زیرا کار با آن بسیار آسان است و در مدت زمان کوتاهی می توانید کار با آن را به طور کامل یاد بگیرید. بسیاری از دانشجویان و اساتید از Microsoft Word برای کارهای تحقیقاتی خود استفاده می کنند، اما گاهی اوقات در تایپ توابع کسری مشکل دارند. امروزه نرم افزارهای مختلفی برای تایپ توابع کسری وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. خوشبختانه Word همچنین دارای تعدادی ویژگی است که به شما امکان می دهد به راحتی یک کسری یا توابع کسری را تایپ کنید. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که با نحوه درج کسری در ورد آشنایی ندارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله از مجله کاپریلا را ادامه دهید تا بتوانید به راحتی هر کسری را در ورد تایپ کنید.

روش های تایپ کسری در Word

روش های مختلفی برای تایپ کسر در ورد وجود دارد که در ادامه شش تا از بهترین روش ها را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید به راحتی توابع کسری خود را در ورد تایپ کنید.

روش اول: از Insert Equation استفاده کنید

رایج ترین و ساده ترین راه برای تایپ توابع کسری استفاده از ابزار Equation در مایکروسافت ورد است. این ابزار شامل انواع مختلفی از توابع کسری است که می توانید با توجه به نیاز خود از آنها استفاده کنید. برای تایپ کسری در Word با استفاده از این روش، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا روی جایی که می خواهید تابع کسری را قرار دهید کلیک کنید.
 2. حالا روی تب Insert کلیک کنید و به قسمت Symbols بروید. سپس بر روی منوی کشویی Equation کلیک کرده و Insert New Equation را انتخاب کنید. همچنین برای دسترسی سریع به این قسمت می توانید کلیدهای Alt و = را به صورت همزمان روی کیبورد خود فشار دهید.

اکنون می توانید ابزار Equation به نام Type equation را در اینجا در صفحه Word خود مشاهده کنید (مانند تصویر زیر).

 1. با کلیک بر روی ابزار Equation، تبی به نام Equation به نوار ابزار Microsoft Word اضافه می شود.

 1. حال در قسمت Structures بر روی منوی کشویی Fraction کلیک کنید. با کلیک بر روی این گزینه الگوهای کسری مختلفی را مشاهده می کنید که بسته به نیاز خود می توانید هر کدام را انتخاب کنید.
 1. در این مرحله می توانید اعداد یا توابع خود را تعریف کنید. برای این کار کافیست روی کادرهای صورت و مخرج کلیک کرده و عدد مورد نظر خود را وارد کنید (تصویر زیر را ببینید).

با استفاده از این روش می توانید به راحتی و در مدت زمان کوتاهی کسر مورد نظر خود را در Microsoft Word تایپ کنید.

روش 2: از نماد Forward Slash به عنوان خط کسری استفاده کنید

یکی دیگر از راه های بسیار راحت و آسان در مایکروسافت ورد برای تایپ کسری استفاده از نماد Forward Slash به عنوان یک خط کسری است که صورت و مخرج را از هم جدا می کند (مثلاً 2/3).

 1. برای تایپ کسر در Word با استفاده از این روش، ابتدا عددی را که می خواهید در حالت کسری باشد (مثلا عدد 2) تایپ کنید.
 2. سپس کلید Forward Slash یا (/) را روی صفحه کلید خود فشار دهید.
 3. در نهایت عددی را که می خواهید در مخرج باشد وارد کنید (مثلاً عدد 5).

حالا باید کسری از 2.5 داشته باشید. خیلی ساده! البته توجه داشته باشید که این روش معمولاً بسیار کمتر استفاده می شود. زیرا امکان جابجایی اعداد وجود دارد و هر بار باید آن را اصلاح کنید.

روش 3: استفاده از کد Alt برای تایپ Deduction در Word (برای ویندوز)

روش دیگر برای تایپ کسری در مایکروسافت ورد استفاده از کدهای Alt است که می توانید از آنها برای تایپ کسر مورد نظر خود استفاده کنید. در ادامه شما را با تعدادی از این کدها آشنا می کنیم.

کد جایگزین یک نشانه شرح
Alt + 0188 ¼ کسر یک چهارم
Alt + 0189 ½ کسری یک نیمه
Alt + 0190 ¾ کسر سه چهارم
Alt + 8531 کسری یک سوم
Alt + 8532 کسری دو سوم
Alt + 8533 کسری یک پنجم
Alt + 8534 کسری دو پنجم
Alt + 8535 کسر سه پنجم
Alt + 8536 کسری چهار پنجم
Alt + 8537 کسری یک ششم
Alt + 8538 کسری پنج ششم
Alt + 8539 کسری یک هشتم
Alt + 8540 کسری سه هشت
Alt + 8541 کسری پنج هشت
Alt + 8542 کسری هفت هشتم
Alt + 8543 عدد کسری یک
Alt + 8528 کسری یک هفتم
Alt + 8529 کسری یک نهم
Alt + 8530 کسری یک دهم
Alt + 8585 کسر سوم صفر (کسری صفر سوم)

توجه داشته باشید که هیچ کلید اختصاصی روی صفحه کلید برای این نمادها وجود ندارد. برای این کار می توانید کلید Alt کیبورد را نگه داشته و با استفاده از صفحه کلید عددی کدها را وارد کرده و عدد مربوطه را تایپ کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که این کدها فقط برای سیستم عامل ویندوز اعمال می شوند. مانند دو روش دیگر برای تایپ کسری در Word عمل کنید. ابتدا روی قسمتی که می خواهید تابع کسری خود را تایپ کنید کلیک کنید، سپس کلید Alt را فشار دهید و با استفاده از صفحه کلید عددی کد را وارد کنید. به خاطر داشته باشید که اگر از لپ تاپی استفاده می کنید که صفحه کلید عددی ندارد، استفاده از این روش ممکن است مفید نباشد. برخی از لپ تاپ ها دارای یک صفحه کلید عددی مخفی هستند که می توانید با فشار دادن همزمان Fn + Nmlk به آن دسترسی پیدا کنید.

روش 4: از کلیدهای میانبر در سیستم عامل های ویندوز و مک استفاده کنید

در ادامه چند کلید میانبر را به شما معرفی می کنیم که با استفاده از آنها می توانید به راحتی کسر مورد نظر خود را در Microsoft Word تایپ کنید.

میانبر ورد میانبر مک میانبر ویندوز نماد کسری شرح
00BC + Alt + X Option + 00BC Alt + 0188 ¼ کسر یک چهارم
00BD + Alt + X گزینه + 00BD Alt + 0189 ½ کسری یک نیمه
00BE + Alt + X گزینه + 00BE Alt + 0190 ¾ کسر سه چهارم
2153 + Alt + X گزینه + 2153 Alt + 8531 کسری یک سوم
2154 + Alt + X گزینه + 2154 Alt + 8532 کسری دو سوم
2155 + Alt + X گزینه + 2155 Alt + 8533 کسری یک پنجم
2156 + Alt + X گزینه + 2156 Alt + 8534 کسری دو پنجم
2157 + Alt + X گزینه + 2157 Alt + 8535 کسر سه پنجم
2158 + Alt + X گزینه + 2158 Alt + 8536 کسری چهار پنجم
2159 + Alt + X گزینه + 2159 Alt + 8537 کسری یک ششم
215A + Alt + X گزینه + 215A Alt + 8538 کسری پنج ششم
215B + Alt + X گزینه + 215B Alt + 8539 کسری یک هشتم
215C + Alt + X گزینه + 215C Alt + 8540 کسری سه هشت
215D + Alt + X گزینه + 215D Alt + 8541 کسری پنج هشت
215E + Alt + X گزینه + 215E Alt + 8542 کسری هفت هشتم
215F + Alt + X گزینه + 215F Alt + 8543 عدد کسری یک
2150 + Alt + X گزینه + 2150 Alt + 8528 کسری یک هفتم
2151 + Alt + X گزینه + 2151 Alt + 8529 کسری یک نهم
2152 + Alt + X گزینه + 2152 Alt + 8530 کسری یک دهم
2189 + Alt + X گزینه + 2189 Alt + 8585 کسر سوم صفر (کسری صفر سوم)

توجه داشته باشید که برای تایپ این کدها باید از صفحه کلید عددی استفاده کنید. همچنین مطمئن شوید که کلید Num Lock فعال است.

روش 5: نماد کسر را کپی کنید

روش بسیار راحت دیگری که برای تایپ کسری در Word استفاده می شود، استفاده از روش کپی و چسباندن توابع کسری است. تابع مورد نظر خود را در مکانی مانند Character Map یا هر برنامه دیگری کپی کرده و در Microsoft Word قرار دهید. برای دسترسی به Character Map ابتدا بر روی گزینه Windows Start کلیک کرده و عبارت Character Map را جستجو کنید. حال برای اجرای این برنامه کافیست روی آن کلیک کنید.

اکنون می توانید کادر محاوره ای Character Map را ببینید. با فعال کردن گزینه Advanced view در پایین کادر می توانید به گزینه های پیشرفته تری دسترسی داشته باشید.

اکنون در پایین نمای پیشرفته، در منوی کشویی Group by، Unicode Subrange را انتخاب کنید. اکنون کادر Group By برای شما باز می شود. در این لیست باید گزینه Number Formats را انتخاب کنید. سپس می توانید لیستی از توابع کسری را مشاهده کنید.

در این مرحله کسر مورد نظر را انتخاب کرده و روی آن دوبار کلیک کنید تا در قسمت Characters to copy ظاهر شود. سپس بر روی Copy کلیک کنید تا کسر مورد نظر کپی شود. سپس به سند Word خود برگردید و روی جایی که می خواهید کسر را تایپ کنید کلیک کنید و Ctrl + V را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا کسر کپی شود. به این ترتیب می توانید از این روش برای درج هر نوع کسری در Microsoft Word استفاده کنید.

پیشنهاد آموزشی مرتبط:

روش 6: از ویژگی Symbol در Microsoft Word استفاده کنید

راه دیگر برای تایپ کسری در Word استفاده از ویژگی Symbol در Microsoft Word است. برای استفاده از این روش کافیست مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • مانند روش قبلی، ابتدا روی جایی که می خواهید کسر خود را تایپ کنید کلیک کنید.
 • روی تب Insert کلیک کنید و به قسمت Symbol بروید.
 • حالا روی منوی کشویی Symbols کلیک کرده و More Symbols را انتخاب کنید.
 • اکنون کادر Symbol برای شما باز می شود. برای یافتن نمادهای کسری، Number Forms را در منوی کشویی زیر مجموعه انتخاب کنید. سپس بر روی کسر مورد نظر خود کلیک کرده و در نهایت بر روی Insert کلیک کنید.

با این کار کسر مورد نظر در فایل شما وارد می شود.

نتیجه

Microsoft Word یک برنامه بسیار کاربردی و کاربردی برای تایپ و نوشتن انواع متن می باشد که کار با آن نیز بسیار آسان است. این برنامه قابلیت های مختلفی دارد که با استفاده از آن می توانید متون مختلفی را تایپ کنید. یکی از کارهایی که می توانید با نرم افزار Word انجام دهید توابع تایپ کسری است که در این مقاله روش های آن را آموزش دادیم. با استفاده از روش های ارائه شده در این مقاله، می توانید هر تابع کسری را در Microsoft Word تایپ کنید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. اگر از روش های دیگری برای تایپ fraction در Word استفاده می کنید، می توانید آن را در مجله کاپریلا با ما به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد آموزشی مرتبط: