چگونه یک رزومه یا رزومه به زبان انگلیسی بنویسیم؟


نوشتن رزومه به زبان انگلیسی می تواند بسیار متفاوت از زبان خودتان باشد و حتی می تواند چالش های مختلفی داشته باشد. همانطور که در مقاله رزومه چیست ذکر شد، اولین گام در ساخت رزومه آنلاین، تهیه تمام موارد مورد نیاز است. اولین و مهمترین قدم در نوشتن رزومه به زبان انگلیسی این است که تمام اطلاعات و الزامات رزومه را از قبل آماده کنید و برای این کار وقت بگذارید. پیگیری تاریخچه شغلی، تحصیلات و سایر دستاوردها و مهارت ها به شما کمک می کند تا یک رزومه کامل و حرفه ای تهیه کنید و این همان چیزی است که برای رسیدن به شغل مورد نظر خود نیاز دارید. این یک کار نسبتا دشوار است که می تواند تا دو ساعت طول بکشد، بنابراین برای تهیه رزومه خود به زبان انگلیسی وقت بگذارید تا نگران انجام کاری حرفه ای نباشید.

ایران کرفس - بهار

برای نوشتن رزومه به زبان انگلیسی به چه چیزهایی نیاز دارید؟

موارد زیر را برای رزومه خود آماده کنید که در حین کار به دنبال آن نباشید:

 • کاغذ
 • ماشین تحریر یا کامپیوتر
 • فرهنگ لغت
 • کتاب شرایط
 • آدرس و اطلاعات تماس کارفرمایان قبلی

مراحل نوشتن رزومه به زبان انگلیسی

نحوه نوشتن رزومه به زبان انگلیسی

یک رزومه انگلیسی باید حاوی اطلاعات مرتبط در مورد تحصیلات، مدارک تحصیلی و سابقه کاری شما باشد تا واجد شرایط بودن شما برای این شغل را نشان دهد. اگر برای شغلی درخواست می دهید که به زبان انگلیسی نیاز دارد، رزومه شما باید به زبان انگلیسی باشد. این یک فرصت عالی برای نشان دادن مهارت های خود در این زبان است.

برای اینکه کارفرما یا مدیر استخدام خود را تحت تاثیر قرار دهید، باید رزومه ای بنویسید که به نوشتن و استانداردهای رزومه احترام بگذارد. مراحل نوشتن رزومه انگلیسی به شرح زیر است:

 1. ابتدا تجربه کاری خود را بنویسید. تمام سوابق کاری مرتبط خود را یادداشت کنید، اعم از حقوق بگیر یا بدون حقوق، تمام وقت یا پاره وقت، مسئولیت ها، عناوین شغلی و اطلاعات شرکت.
 2. آنچه را که از این فرآیند آموخته اید یادداشت کنید. در قسمت مقاطع تحصیلی و تحصیلی تمامی مدارک یا گواهینامه ها را با تاکید بر رشته یا رشته، نام مدارس و دانشگاه ها و رشته های مرتبط با شرح وظایف را روی کاغذ بنویسید تا انتقال دهید. بعدا به کامپیوتر شما
 3. دستاوردهای خود را فهرست کنید دستاوردهای شما می تواند شامل عضویت در سازمان ها، خدمت سربازی و هر دستاورد خاص دیگری باشد.
 4. مهارت های خود را فهرست کنید. از میان پست‌های خود انتخاب کنید که کدام مهارت‌ها با شغلی که درخواست می‌کنید مرتبط است. این مهمترین نکته برای رزومه شماست.

تمام موارد فوق باید قبل از تهیه رزومه در رایانه انجام شود. در اینجا نحوه تکمیل رزومه حرفه ای انگلیسی آمده است:

 1. اطلاعات شخصی خود را وارد کنید. رزومه خود را با نوشتن نام کامل، آدرس، شماره تلفن، فکس و ایمیل خود در بالای رزومه شروع کنید.
 2. خلاصه ای از خودت بنویس خلاصه جمله کوتاهی است که نشان می دهد شما کی هستید و دوست دارید در آینده به چه چیزی برسید.
 3. تجربه کاری خود را با آخرین شغل خود شروع کنید. مشخصات شرکت و مسئولیت های خود را وارد کنید و بر مهارت هایی که در مشاغل قبلی خود کسب کرده اید تأکید کنید. تمام سابقه کاری خود را از آخرین تا اول فهرست کنید. به یاد داشته باشید که هنگام فهرست کردن سابقه کاری خود، کارهایی را که با اعداد و درصد انجام دادید، فهرست کنید.
 4. تحصیلات خود را خلاصه کنید. در قسمت صلاحیت ها و تحصیلات به اختصار به مهمترین و البته جدیدترین آنها اشاره کنید. از جمله موارد مهم، نوع مدرک و دوره های خاص است که برای شغل مورد نظر بسیار موثر است.
 5. سایر اطلاعات مرتبط وارد. سایر اطلاعات مرتبط شامل مهارت های زبان های دیگر، دانش برنامه نویسی و غیره است که باید در رزومه تحت عنوان «مهارت های دیگر» درج کنید. وقتی صحبت از مهارت ها می شود، حتماً به این نکته اشاره کنید که اگر در مصاحبه از شما سؤالی پرسیده شد، برای پاسخ به آنها آماده باشید.
 6. رزومه خود را با این عبارت کامل کنید: منابع: در صورت درخواست موجود است.
 7. در حالت ایده آل، کل رزومه شما نباید بیش از یک صفحه باشد. اگر تجربه کاری زیادی دارید، می توانید رزومه خود را دو برابر کنید.
 8. هر بخش را به طور مساوی پخش کنید. برای بهبود خوانایی رزومه، هر دسته (یعنی سابقه کاری، هدف، تحصیلات و غیره) را با یک خط خالی جدا کنید.
 9. رزومه را چندین بار بررسی کنید. حتما رزومه خود را با دقت بخوانید تا گرامر، املا و غیره آن را بررسی کرده و مشکلات آن را برطرف کنید.
 10. رزومه خود را به طور کامل برای مصاحبه شغلی آماده کنید. بهترین کار این است که به اندازه یک ارائه شفاهی برای مصاحبه رزومه داشته باشید و باید بر آن مسلط باشید.

بیشتر بخوانید:

تمامی موارد فوق برای داشتن رزومه حرفه ای و استاندارد به زبان انگلیسی الزامی است. اما شما این امکان را دارید که بدون دغدغه با رزومه ساز ایران تالنت این مدرک را تهیه کنید و در نهایت هم نسخه فارسی رزومه خود را داشته باشید و هم نسخه انگلیسی آن و برای فرصت های شغلی از آن استفاده کنید.

نکات مهم دیگر برای نوشتن یک رزومه انگلیسی قوی و جذاب

نحوه نوشتن رزومه به زبان انگلیسی

ایجاد رزومه یکی از اولین قدم هایی است که می توانید برای یافتن شغل بردارید. برای افراد غیر بومی، نوشتن رزومه به زبان انگلیسی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد و ممکن است نیاز به تحقیق و اصلاح زیادی داشته باشد. بنابراین نکات انگلیسی رزومه نویسی به شما کمک می کند تا تمامی موارد را بررسی کرده و از صحت رزومه نهایی خود مطمئن شوید.

 • از اقداماتی مانند انجام، همکاری، تشویق، ایجاد، تسهیل، مدیریت و غیره استفاده کنید.
 • از کلمه “من” به جز برای شغل فعلی خود استفاده نکنید. مثال: بازرسی های معمولی از تجهیزات را در کارگاه انجام دهید.
 • تجربه کاری خود را در اولویت قرار دهید. در کشورهای انگلیسی زبان به ویژه در آمریکا و بهترین کشورها برای مهاجرت کاری، تجربه کاری مهم ترین عامل در اشتغال است.
 • قبل از مصاحبه شغلی حتما نام یک نفر را به عنوان مرجع در رزومه خود درج کنید و البته به او بگویید که انجام داده اید و از او اجازه بگیرید. در طول مصاحبه به او یادآوری کنید که شما به مصاحبه دعوت شده اید تا در صورت تماس با او کاملا آماده پاسخگویی باشد.
 • اطلاعات تماس مشتریان خود را در رزومه خود وارد نکنید. عبارت «اطلاعات تماس در صورت درخواست موجود است» را می توان در این قسمت نوشت.
 • از فرهنگ لغت و واژه نامه برای کمک به بهبود واژگان مرتبط با کار و حذف کلمات تکراری، زائد و غیر ضروری استفاده کنید.

مثال زیر یک رزومه کامل انگلیسی است که تمامی موارد ذکر شده در بالا را دارد و می توانید از آن برای نوشتن رزومه انگلیسی خود استفاده کنید.

نحوه نوشتن رزومه به زبان انگلیسی

نکته پایانی

نوشتن رزومه انگلیسی برای کسانی که زبان دومشان انگلیسی است کمی سخت و خسته کننده است. برای بسیاری از کشورها، علاوه بر رزومه، یک جلد نامه نیز مورد نیاز است. Cover Letter معمولاً سندی است که رزومه خود را به آن پیوست می کنید. پس این دو سند بازاریابی را به بهترین شکل و بدون مشکل تهیه کنید تا بتوانید به شغل مورد نظر خود دست پیدا کنید. رزومه ساز IranTalent یک ابزار استاندارد برای ایجاد رزومه آنلاین است و می توانید به صورت رایگان از آن استفاده کنید و رزومه انگلیسی خود را بسازید.