نحوه ایجاد واترمارک در فتوشاپ + اصلاح و ویرایش انواع واترمارک – آکادمی کاپریلا


تقریباً تمام تصاویری که امروزه در اینترنت وجود دارد توسط واترمارک یا به زبان فارسی تگ های ویژه تگ شده اند. می توان گفت در بیشتر موارد واترمارک روی تصاویر قرار می گیرد تا از مالکیت مادی و معنوی عکس ها محافظت شود. زیرا طبق قانون جهانی کپی رایت، با این کار دیگر نگران جعلی شدن اثر و کپی برداری از تلاش خود نخواهید بود. با ما تا انتهای این مقاله از مجله کاپریلا همراه باشید تا با واترمارک و انواع آن ها آشنا شوید و راه های ایجاد واترمارک در فتوشاپ را به شما آموزش دهیم.

مقدمه ای بر واترمارکینگ

واترمارک لوگو یا برچسب یا امضایی است که روی یک تصویر دیجیتالی قرار می گیرد. از طریق این فرآیند افراد متوجه می شوند که تصویر مورد نظر توسط چه سازمان یا فردی ساخته و منتشر شده است و به این ترتیب از سرقت حقوق مادی و معنوی آن جلوگیری می شود. ردیابی عکس ها و تصاویر در وب کمی دشوار به نظر می رسد. به همین دلیل سوء استفاده کنندگان با برش تصاویر یا انجام کارهای ویرایش عکس، لوگو را حذف می کنند و از تصویر برای معرفی خود به کاربران استفاده می کنند. علاوه بر حرفه ای بودن غیرحرفه ای، از نظر کپی رایت و مالکیت معنوی نیز غیرقانونی است (اگر بخواهیم وب سایت ها و رسانه هایی را پیدا کنیم که از تصویر ما سوء استفاده کرده اند، می توانیم با جستجو در تصاویر گوگل کمک بگیریم). ). البته لازم به ذکر است که واترمارک همیشه برای محافظت از مالکیت تصویر استفاده نمی شود و گاهی اوقات ممکن است فقط برای برند و قابل مشاهده کردن نام برند انجام شود.

مزایای تصاویر واترمارک

واترمارک مانعی است که افراد را از انتشار یا استفاده از عکس به نفع خود بدون اطلاع صاحب اصلی باز می دارد. برخی از افراد و وب‌سایت‌ها از عکس‌های برچسب‌گذاری شده استفاده می‌کنند، و این به کاربران آنها اجازه می‌دهد تا بدانند منبع اصلی عکس کدام وب‌سایت یا سازمان است. اما گاهی اوقات واترمارک ذخیره شده روی عکس به اندازه کافی جذاب نیست و حس ناخوشایندی را به کاربر القا می کند. برای کاهش مزاحمت، واترمارک را می توان تار کرد یا در گوشه ای از تصویر قرار داد. در این بین واترمارک هایی وجود دارند که با خلاقیت فوق العاده ای طراحی شده اند و می توان از آنها برای زیباسازی تصاویر استفاده کرد. اگر وب سایت تجاری دارید، بهتر است از استفاده از این نوع واترمارک ها غافل نشوید.

معایب استفاده از تصاویر واترمارک

برخی از افراد بر این باورند که واترمارکینگ حواس کاربر را از موضوع اصلی تصویر منحرف می کند و از اهمیت تصویر می کاهد یا می کاهد. به طور کلی می توان گفت واترمارک باعث آسیب دیدن تصاویر می شود زیرا به هر حال بخشی از تصویر را اشغال می کند. همانطور که در بخش های قبلی ذکر شد، راه هایی برای استفاده از تصاویر واترمارک شده بدون اجازه وجود دارد. واترمارک های پایین تصاویر به راحتی با فتوشاپ بریده یا حذف می شوند. با کمک ترفندهای گرافیکی، به راحتی می توان انواع لوگوها و واترمارک های کوچک را از بین برد. به همین دلیل، برخی از وب سایت ها از واترمارک هایی استفاده می کنند که در سراسر تصویر پراکنده هستند. به دلیل عدم وجود قانون کپی رایت در ایران، اگر کسی بخواهد بدون اجازه از عکس های شما استفاده کند، راه های زیادی برای دور زدن واترمارک شما وجود دارد. در این صورت تمام وقت، پول و انرژی شما هدر خواهد رفت.

پیشنهاد آموزشی مرتبط:

آموزش ویدیویی مبتنی بر پروژه فتوشاپ – ایجاد جلوه های ویژه متن: اینجا (+) را کلیک کنید.

نحوه درج واترمارک متنی در عکس در فتوشاپ

در مرحله اول باید تصویر مورد نظر خود را باز کرده و یک لایه جدید برای آن ایجاد کنید. برای ایجاد یک لایه به نوار ابزار رفته و به ترتیب گزینه های Layer، New و New Layer را انتخاب کنید.

سپس باید لایه واترمارک خود را نامگذاری کنید و سپس روی کلمه Ok کلیک کنید.

در این مرحله لایه جدید شما ایجاد و فعال می شود و نوبت به کلیک بر روی ابزار Text می رسد.

در اینجا باید جعبه ای برای درج لوگو طراحی کنید. بد نیست بدانید جای این جعبه در آینده قابل تغییر است. پس از انتخاب محل جعبه، می توانید هر چیزی را که می خواهید وارد کنید، مانند نام، آدرس وب سایت و نام تجاری یا هر متن دیگری.

اگر می خواهید فونت، سبک یا رنگ متن را تغییر دهید، باید آن را با نوار ابزار بالا تنظیم کنید (برای اطلاعات بیشتر، آموزش اولیه ویرایش متن در فتوشاپ را بخوانید). برخی افراد نماد کپی رایت را روی عکس های خود قرار می دهند. برای این کار می توانید با جستجو در گوگل آیکون کپی رایت را دانلود و استفاده کنید. همین کار را می توان به روش های دیگر انجام داد; ابتدا باید آیکون ها و شکلک های فتوشاپ را جستجو کنید. در این راستا باید ابزار Custom Shape را جستجو کنید. در بالای فلش ها می توانید رنگ نماد را تغییر دهید. در پایین نوار لغزنده ابزار Custom Shape Tool قرار دارد که می توانید از آن استفاده کنید.

با کلیک بر روی کادر Shape یک منوی کشویی ظاهر می شود که در پایین آن آیکون کپی رایت را مشاهده می کنید.

برای قرار دادن نماد روی تصویر، باید آن را با ماوس بکشید و در موقعیت دلخواه رها کنید.

مرحله بعدی انتخاب لایه متن و نماد حق چاپ است. برای این کار کلید Shift را فشار داده و روی لایه دوم کلیک کنید. به این ترتیب دو لایه به طور همزمان انتخاب می شوند و به دلخواه شما جابه جا می شوند.

نحوه اضافه کردن لوگو به تصویر واترمارک در فتوشاپ

در این روش باید از قبل یک لوگو برای افزودن به تصویر تهیه کرده باشید و لوگو به صورت فایل PNG بدون پس زمینه باشد. زمانی که لوگوی مورد نظر خود را به دست آوردید، باید به گزینه Go to File رفته و سپس گزینه Place Embedded را انتخاب کنید.

حالا وقت آن است که لوگوی طراحی شده را در فایل های سیستم خود پیدا کنید و سپس محل آن را در تصویر انتخاب کنید.

برای کاهش سایز لوگو بر روی گوشه ای از آن کلیک کرده و با موس آن را بکشید تا سایز آن کاهش یابد. برای جلوگیری از اشتباه گرفتن طول و عرض لوگو، کلید Shift را در حین حرکت موس نگه دارید تا عرض و عرض آن به طور یکنواخت کاهش یابد.

پس از آن نوبت به تعیین محل نهایی لوگو روی تصویر می رسد.

اگر می خواهید لوگو را دقیقا در مرکز تصویر قرار دهید به قسمت Image رفته و Image Size را انتخاب کرده و گزینه Width size را پیدا کنید. با کمک دستورالعمل ها می توانید دقیق تر از آنچه فکر می کنید به مرکز تصویر دسترسی پیدا کنید. کافیست پس از انتخاب گزینه View به گزینه New Guide بروید.

اگر عرض تصویر شما 2048 پیکسل است در پنجره باز شده و پس از انتخاب گزینه Width عدد 1024 را وارد کرده و بر روی کلمه Ok کلیک کنید (همانطور که مشاهده می کنید اندازه ثبت شده دقیقا نصف اندازه عکس است. ).

سپس با کمک خط راهنمای ایجاد شده در وسط تصویر، لوگوی خود را در مرکز قرار دهید.

اگر می خواهید موقعیت لوگو را تغییر دهید کافیست روی گزینه Move کلیک کنید و سپس با کمک کلیدهای جهت نما روی صفحه کلید آن را به هر جهتی که دوست دارید بکشید.

در نهایت، شما باید دستورالعمل ها را غیرفعال کنید. برای این کار به ترتیب به منوی View رفته و سپس Clear Guides را انتخاب کنید.

در نهایت تصویر واترمارک شده را ذخیره کنید.

بهترین راه برای درج واترمارک در Photoshop CC

نسخه های فتوشاپ در برخی ویژگی ها متفاوت است. راه متفاوت دیگری برای درج واترمارک روی عکس در فتوشاپ نسخه CC وجود دارد که از ویژگی اشیاء هوشمند پیوند شده استفاده می کند. با استفاده از این قابلیت می توانید واترمارک خود را به عنوان یک فایل فتوشاپ مجزا در سیستم خود ذخیره کرده و سپس تمامی تصاویر خود را به آن لینک کنید تا در صورت تغییر فایل واترمارک، تغییرات جدید به راحتی بر روی تمامی تصاویر شما اعمال شود. سپس اشیاء هوشمند پیوند شده به ما اجازه می دهند محتوای واترمارک تصاویر خود را به فایلی خارج از تصویر مورد نظر پیوند دهیم و نحوه انجام این کار در زیر توضیح داده شده است.

پیشنهاد آموزشی مرتبط:

دوره تصویری آموزش فتوشاپ برای استفاده در صنعت چاپ و تبلیغات: اینجا (+) کلیک کنید.

ابتدا فایل لایه باز واترمارک خود را در فتوشاپ باز کرده و به قسمت لایه های آن بروید.

سپس لایه پس زمینه را غیرفعال کنید.

لوگوی شما بدون پس زمینه خواهد بود.

در این مرحله باید فایل واترمارک فتوشاپ را بدون پس زمینه ذخیره کنید و سپس فایل را ببندید.

برای افزودن واترمارک به تصویر به عنوان اشیاء هوشمند Linked، ابتدا به File و سپس Place Linked بروید.

سپس فایل واترمارک را بدون پس زمینه انتخاب کرده و روی کلمه Place کلیک کنید. به راحتی لوگوی مورد نظر شما به صورت لینک روی تصویر ثبت می شود.

با توجه به توضیحات قسمت قبل می توانید ابعاد و محل لوگو را به دلخواه تغییر دهید.

برای اطمینان از پیوند لوگو با تصویر، مشابه تصویر زیر، به نماد پیوند در گوشه سمت راست لایه واترمارک توجه کنید.

به همین ترتیب می توانید به هر تعداد که نیاز دارید یک واترمارک اضافه کنید. اما در نهایت پس از تنظیم کامل واترمارک، باید فایل تصویر را به صورت PSD لایه باز ذخیره کنید.

فایل واترمارک اصلی را ویرایش کنید

گاهی اوقات باید لوگوی واترمارک را اصلاح کنیم. تغییر لوگو به صورت دستی در همه عکس ها دشوار و زمان بر خواهد بود. با این حال، با توجه به واترمارک تصاویر که به فایل مرکزی پیوند داده شده اند، می توان این کار را راحت تر انجام داد. ابتدا باید فایل عکس مورد نظر خود را در فتوشاپ باز کنید.

پس از آن به قسمت Layers رفته و روی لایه پیوندی Smart Object دابل کلیک کنید (این کار را روی هر یک از تصاویر با این واترمارک می توانید انجام دهید).

فایل مرکز واترمارک شما به عنوان یک لایه باز و قابل ویرایش باز می شود.

برای مثال در این مطلب مدل دیگری از لوگو را به عنوان واترمارک جدید آماده می کنیم. برای اینکه به هر نسخه از واترمارک دسترسی دائم داشته باشید، بهتر است هر نسخه را در یک پوشه قرار دهید و فقط واترمارک مورد نظر را فعال کنید.

سپس تغییرات واترمارک را ذخیره کرده و فایل را ببندید. خواهید دید که واترمارک در فایل تصویری که در فتوشاپ شما باز شده است تصحیح خواهد شد.

اگر تصویر را باز نکردید فایل واترمارک اصلاح نمی شود و با باز کردن مجدد آن آیکون خطایی مشابه تصویر زیر مشاهده خواهید کرد.

برای به روز رسانی واترمارک، لایه آن را انتخاب کنید، سپس به منوی لایه بروید و Smart Objects را انتخاب کنید. سپس گزینه Update Modified Content را انتخاب کنید. اگر چندین شی هوشمند دارید که باید به روز شوند، گزینه Update All Modified Content را انتخاب کنید.

ظاهر واترمارک را در فتوشاپ ویرایش کنید

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید برای کاهش وضوح واترمارک کمک بگیرید. برای این کار باید تمام لایه های واترمارک را انتخاب کنید. سپس در قسمت Layers کادر Opacity را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید تا نوار لغزنده آن باز شود. اکنون می توانید با تکان دادن نوار لغزنده، لوگو را به دلخواه محو کنید.

اگر می خواهید از واترمارک و لوگوی خود به شکلی خاص و با جلوه های جذاب استفاده کنید، باید به قسمت Bevel مراجعه کنید. در این قسمت لوگوی شما نقش بسته و مردم فکر می کنند لوگو روی تصویر حک شده است. برای این کار روی لایه مربوط به Watermak دوبار کلیک کنید تا پنجره ای به نام Layer Style باز شود. سپس به قسمت Bevel رفته و تنظیمات میزان و نحوه برجستگی واترمارک را انتخاب کرده و در نهایت روی کلمه Ok کلیک کنید تا مراحل تکمیل شود.

سخنان پایانی

در این مقاله سعی کردیم تمامی نکات مربوط به درج واترمارک در فتوشاپ را به شما آموزش دهیم. همانطور که در متن مقاله خواندید، واترمارک ها مزایا و معایب زیادی دارند، اما مزیت مهم استفاده از آنها این است که ضمن تلاش برای برندسازی با محتوای بصری خود، از سوء استفاده احتمالی آن محتوا توسط سایر وب سایت ها نیز جلوگیری می کنیم. البته توجه داشته باشید که ما نباید تصویری را منتشر کنیم که توسط ما طراحی و ساخته نشده است و با واترمارک برند ما ساخته نشده است. اگر تجربه دیگری در گذاشتن واترمارک روی تصاویر دارید، به ما اطلاع دهید.