حتما قبل از استعفا این سوالات را از خود بپرسید


آیا وقت آن رسیده که کارم را رها کنم و استعفا بدهم؟ این سوالی است که همه ما در یک زمان از خود پرسیده ایم. اکثر مردم زمانی که احساس می کنند زمان خداحافظی با یک سازمان فرا رسیده است، دست از کار می کشند و این می تواند برای آنها مضر باشد. با این کار، آنها ترجیح می دهند از موقعیت شغلی خارج شوند تا به مرحله بعدی شغلی و شاید پیشرفت شغلی خود بروند که ممکن است برای آنها خوب نباشد.

ایران کرفس - بهار

اگر به دنبال موفقیت در شغل خود هستید، اجازه ندهید این اتفاق برای شما بیفتد و در عوض، فعال باشید و حداقل سالی یک بار از این فرصت برای ارزیابی سازمان و جایگاه خود در آن استفاده کنید. سوالات کلیدی قبل از استعفا در زیر به شما کمک می کند تا موقعیت خود را در سازمان بررسی کنید تا پاسخ مناسب را دریافت کنید. در مطالب قبلی می توانید در مورد عوامل تاثیرگذار قبل از استعفا بیشتر مطالعه کنید.

آیا در سازمان درستی کار می کنید؟

در این شرایط، باید مطمئن شوید که در مکان مناسب کار می کنید. در اینجا هفت نشانه وجود دارد که باید در مورد سازمان محل کار خود نگران باشید:

 • در سازمان ادغام، مالکیت و قدرت تغییر کرده است و شما بخشی از تغییرات جدید نیستید.
 • مدیریت بارها در نشریات و رسانه ها مورد انتقاد قرار گرفته است.
 • سازمان روی محصولات یا خدمات جدید سرمایه گذاری نمی کند و بر روش های قدیمی انجام کارها تمرکز می کند.
 • افرادی که خیلی به آنها احترام می گذارید شرکت را ترک می کنند.
 • سود سازمان کاهش یافته و یا اگر غیرانتفاعی باشد سود مشارکت در آن کاهش یافته است.
 • افراد نامناسب در پست های مدیریتی استخدام می شوند و شروع به آوردن دوستان و آشنایان می کنند.
 • کارهایی که برای کاهش هزینه ها انجام می شود غیر منطقی و غیر اصولی است.

اگر چهار یا پنج مورد از موارد فوق در سازمان شما وجود دارد، می توانید به جدایی فکر کنید و مطمئن شوید که زمان استعفا فرا رسیده است. اما قبل از هر اقدامی، با افرادی که می شناسید و شرکت را ترک کرده اند صحبت کنید. این موارد و اعتبار سازمان را در رسانه ها جستجو کنید. آیا سازمان شما در بحران است یا مشکلاتی دارد؟ مواقعی وجود دارد که ممکن است بخواهید برای سازمانی کار کنید که مشکل دارد، اما به شرطی که مزیت شغلی برای شما وجود داشته باشد، مانند یادگیری مهارت‌های جدید یا ارتقاء.

آیا در موقعیت شغلی خوبی هستید؟

سوالات کلیدی قبل از استعفا

شغل فعلی شما ممکن است سال گذشته خوب بوده باشد. اما آیا اکنون برای شما مناسب است؟ یک شغل عالی شغلی است که به رشد و یادگیری شما کمک کند. این شغل باید چیزی باشد که مردم درباره شما بدانند و برای شما ارزش و هیجان ایجاد کند و به شما اعتبار بدهد. هنگامی که متوجه شدید که بخش سیاسی شغل شما مهمتر از کاری است که انجام می دهید، وقت آن است که نگاه دقیق تری به موقعیت شغلی خود بیندازید. برای تشخیص مناسب بودن شغل خود به نشانه های زیر توجه کنید و به محض مواجهه با شغل خود بیشتر به آن فکر کنید:

 • حقوق یا افزایش حقوق شما حتی بالاتر از میانگین نیست.
 • مدیر شما مدام شما را دور می زند و بیشتر با همکاران و همسالانتان در تماس است.
 • دیگر به جلسات مهم یا جلسات با همکاران دعوت نمی شوید.
 • آیا کارهایی را انجام می‌دهید که با آن مخالف هستید یا باید پنهان کنید و در مورد هر چیزی که فکر می‌کنید درست است صحبت نکنید؟
 • شما مدام در کارتان اشتباهات عجیب و غریب مرتکب می شوید و نمی توانید منشا این اشتباهات را بفهمید.
 • همه مربیان شرکت را ترک کرده اند یا عملاً هیچ عملکردی در شرکت ندارند.
 • دیگر نمی توانید پیش بینی کنید چه کسی در شرکت بهترین عملکرد را دارد و چه کسی در واقع بهترین کارمند است.

اگر در یک سازمان بزرگ کار می کنید اما شغل فعلی شما برای شما مناسب نیست، به دنبال موقعیت دیگری در بخش دیگری از سازمان خود باشید. افرادی که می توانند بیشتر به شما کمک کنند افرادی هستند که اخیراً به سازمان نقل مکان کرده اند یا در زمینه های مختلف درگیر هستند. مانند حسابرسان یا افرادی که در بخش منابع انسانی کار می کنند. در غیر این صورت وقت آن است که رزومه خود را به روز کنید و شروع به نوشتن نامه استعفا کنید. اگر راه حل دیگری پیدا نکردید، وقت آن است که او را کنار بگذارید و ادامه دهید.

آیا موقعیت شما آینده شغلی را تضمین می کند؟

سوالات کلیدی قبل از استعفا

برخلاف دو سوال اول که بر کارفرما، سازمان یا موقعیت شغلی فعلی شما تمرکز دارد، این سوال آخر به شما فرصتی می دهد تا از منظر دیگری به وضعیت خود نگاه کنید. برای پاسخ به این سوال، به تمام جنبه های شغلی خود نگاه کنید و به دنبال ارزش هایی باشید که موقعیت شغلی شما دارد. بررسی کنید که آیا عبارات زیر در مورد شغل شما صدق می کند یا خیر:

 • شما به دلیل شغلتان در سازمان و خارج از سازمان شهرت خوبی دارید.
 • مردم از شما کمک و نصیحت می خواهند و شما به آنها کمک می کنید.
 • شما دقیقاً می‌دانید که در آینده چه می‌خواهید و در سال گذشته چقدر برای ارتقای شغل یا گسترش دانش خود هزینه کرده‌اید.
 • شما به خوبی می دانید موضوعات و گرایش های شغلی شما چیست.
 • آیا از چالش های آینده شغل خود آگاه هستید؟
 • شما مجموعه ای حرفه ای از افرادی دارید که در موقعیت شغلی شما کار می کنند که می توانید برای کمک و مشاوره مهم به آنها مراجعه کنید.
 • وقت خود را صرف کارهای مثبت کنید.

اگر پاسخ شما به پنج یا شش عبارت بالا مثبت است، لازم نیست نگران باشید. شما موقعیت خوبی برای مدیریت حرفه و شغل خود دارید. ارزش شغل شما به اندازه ای است که بتوانید دو سوال قبلی را نادیده بگیرید. اگر فقط چند مورد از موارد بالا در مورد شما صدق می کند، می توانید به راحتی وضعیت را تغییر دهید. شما می توانید خیلی سریع رویه را تغییر دهید و هفت کار فوق را در کار خود انجام دهید. با کمک همکاران شروع کنید و ارزش شغل خود را دوچندان کنید.

سوالات کلیدی قبل از استعفا

بنابراین، اگر به فکر ترک شغل خود هستید، یک تحلیل سریع انجام دهید. آیا سازمانی که برای آن کار می کنید شما را نگران کرده است؟ اگر پاسخ مثبت است، می توانید به دنبال کار مشابهی با کارفرمای دیگری باشید. آیا شغل یا شغل فعلی شما برای شما مناسب نیست؟ اگر چنین است، قبل از تصمیم به ترک، باید در داخل شرکت حرکت کنید. و در نهایت، آیا برای حرکت بعدی خود آماده هستید؟ همه چیزهایی که شغلتان برای شما دارد و ارزشی که به شما می دهد را بررسی کنید تا بتوانید بهترین راه برای داشتن آینده ای روشن را در نظر بگیرید.